Użytkujemy oprogramowanie z zakresu CAD, CAM, CAE oraz wiele programamów autorskich

ALGOR pakiet do obliczeń MES (metoda elementów skończonych) - ang. FEA (finite element analisys)
Programy wspomagające obliczenia inżynierskie należą do jednej z najstarszych tradycji projektowania. ALGOR jest znanym na całym świecie systemem Metody Elementów Skończonych, pozwalającym na wykonanie wielu analiz inżynierskich z różnych dziedzin życia. Są to problemy z zakresu inżynierii mechanicznej, lądowej, przepływu ciepła, płynów, elektrostatyki obejmujące statykę, dynamikę, stateczność, symulację kinematyczną zarówno w obszarze liniowym, jak i nieliniowym.

CATIA V5 to zintegrowany system CAD/CAM/CAE wspomagający cały proces powstawania wyrobu. Szeroki zestaw narzędzi oraz innowacyjne rozwiązania do współbieżnego projektowania, symulacji, optymalizacji oraz wytwarzania pozwalają podnieść jakość i konkurencyjność tworzonych produktów. Dzięki wykorzystaniu najnowszych standardów technologicznych (C++, STEP, Open GL, ...) oraz pełnej integracji ze środowiskiem Windows (Plug&Play, OLE, WEB, API, ...) praca w systemie CATIA V5 staje się tak naturalna jak praca z modelem fizycznym.

Mastercam jest to najpopularniejszy na świecie (już ponad 60 tys. instalacji) zintegrowany system CAD/CAM o budowie modułowej, skalowany do potrzeb i możliwości. Mastercam tworzy geometrię, przygotowuje detale i gotowe rysunki, wizualizuje graficzną drogę narzędzia i generuje program NC. Mastercam wspomaga prace konstrukcyjne, 2 do 5 osiowe frezowanie, toczenie do 3 osi, 2 i 4 osiowe elektroerozyjne wycinanie drutowe.Solid Edge, wiodący system CAD, klasy mid-range, pomaga skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek dzięki wykonaniu projektu prawidłowo już za pierwszym razem. Będac czymś więcej niż tylko programem do modelowania i rysowania, Solid Edge oferuje unikatowe narzędzia do zarzadzania i wspomagania pracy inżyniera, eliminujace powstawanie błdów, czego następstwem jest skrócenie czasu pracy nad produktem i obniżenie kosztów. Pozwala tworzyć wirtualne, przestrzenne prototypy Twoich produktów. Pozwala równierz wykorzystać i zarzadzać wiedzą całego zespołu projektantów, jednoznacznie i klarownie przedstawiać propozycje projektów, dokładne zestawienia materiałowe. Wi´ksza efektywnoEç projektowania. Nauczenie się zaawansowanych technik bryłowego modelowania 3D nie wymaga długotrwałych i kosztownych szkoleń. Proste procedury, intuicyjny interfejs użytkownika oraz nieskomplikowane zarzadzanie danymi czynia Solid Edge jeden z najbardziej wydajnych systemów CAD.

PROFIL - to kompletny system przeznaczony do programowania maszyn sterowanych numerycznie, w tym: wycinarek tlenowych, elektrodrążarek drutowych, obrabiarek skrawających (tokarki, frezarki) i wykrawarek. Geometrię detali przeznaczonych do wycinania lub obróbki mechanicznej programuje się za pomocą procesora geometrycznego systemu PROFIL w języku komend służących do opisywania elementów geometrycznych (punktów, linii, okręgów), lub odczytuje z systemu CAD. Procesor geometryczny zawiera edytor oraz wyposażony jest w wiele narzędzi ułatwiąjcych wykonanie poprawnego opisu kształtu, takich jak pomoc, podgląd graficzny, powiększanie fragmentów (zoom), śledzenie konturów, kontrolę poprawności wprowadzanych obiektów, wyświetlanie na ekranie oznaczeń, itp. Zakres możliwych poleceń systemu PROFIL jest olbrzymi i umożliwiają one opisanie każdej sytuacji, jaka jest możliwa do zdefiniowania na płaszczyźnie. Język systemu cechuje prostota i zwięzłość, co umożliwia zarówno szybkie i proste projektowanie prostych kształtów (w dodatku możliwe jest wykorzystanie konturów wykonywanych za pomocą systemu CAD), jak i bardzo złożonych krzywych, takich jak ewolwenty, hiperbole, parabole, czy krzywe rozwinięć. System PROFIL - to ponad 25 letnie dowiadczenie w wykorzystaniu komputera do programowanie maszyn sterowanych numerycznie i rozwiązywaniu różnych problemów, jakie pojawiają się przy programowaniu złożonych kształtów.

Matlab jest srodowiskiem obliczeniowym umozliwiajacym wykonywanie zlozonych obliczen numerycznych i wizualizacje danych. Matlab wiaze analize numeryczna, obliczenia macierzowe, przetwarzanie sygnalow i grafike w sposob przyjazny dla uzytkownika, gdzie zarowno zadania jak i rozwiazania sa podawane w standardowej postaci matematycznej - bez tradycyjnego programowania. Matlab pozwala na rozwiazanie wielu zadan numerycznych w czasie znacznie krotszym, niz zajeloby napisanie wlasnego kodu w C lub Fortranie. Matlab zawiera takze wiele narzedzi zgrupowanych w pakiety, ukierunkowane na konkretne obszary zastosowan, np.: pakiet symulacji Simulink, biblioteki do modelowania ukladow sterowania, narzedzia projektowania systemow przetwarzania sygnalow i obrazow.

oraz

  • AutoCAD,
  • Autodesk Mechanical Desktop,
  • Euklid,
  • MegaCAD,
  • OK Mes,
  • ProMES
  • IBM-SERV - autorski program umożliwijący dobór elementów serwonapędów,
  • autorskie programy do akwizycji danych pomiarowych,
  • autorskie programy wykorzystujące techniki sieci neuronowych itp. do różnych zastosowań

Katedra Budowy Maszyn /RMT7/, Politechnika Śląska ul. Konarskiego 18A, 44-100 Gliwice
tel. 0-32/237-16-31, fax: 0-32/237-23-36, e-mail:rmt7@polsl.pl

ISO-8859-2, prefered resolution: 800x600 or higher, prefered browser: ANY
Original HAND-MADE © 1996-2009, Arkadiusz Kolka